Самоврядування Баварії: голови громад Черінігвщини вивчали досвід Німеччини (відео)

bavariya

Наприкінці листопада в Чернігові було презентовано книгу «Українські голови в Баварії». Книга відразу є й сценарієм восьми відеороликів. А йдеться у ній враження від поїздки 10-ти сільських та селищних голів Чернігівської області до Німеччини в місто Кемптен (Баварія), де вони вивчали досвід та кращі практики місцевого самоврядування Німеччини. Сама поїздка відбулася влітку 2014 року за підтримки фонду Ганса Зайделя. Про це, за інформацією Чернігівського монітору, розповів Володимир Бойко, директор Центру перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів. Він, власне, і презентував книгу.

Володимир Бойко розказав, що місцева влада в Кемптені приділяє значну увагу співпраці з громадськістю. Під особливо в питаннях виховання та дозвілля молоді. У Кемптені діє чотири молодіжні центри, які відкривають великі можливості для самореалізації молодих людей, спонукаючи їх до об’єднання та спільної суспільно-корисної діяльності. Поширене волонтерство, старші діти займаються з молодшими – так здобувається перший викладацький досвід та виховується самостійність, відповідальність. У центрах немає надмірної опіки дорослих, але дисципліна досить сувора.

Автор книги прокоментував і питання доріг, сміття та енергоефективності. Сміття для Кемптена, на відміну від Чернігова, сьогодні є цінним ресурсом: частину його переробляють в добрива, а решту – перетворюють на місцевому сміттєспалювальному заводі на електроенергію. Місто має 5-ть гідроелектростанцій, одна з яких навіть через надзвичайну архітектуру є місцевим туристичним об’єктом. Комунальні підприємства працюють, як годинник, та мають чітко визначені напрямки роботи – ремонт доріг та прибирання снігу взимку, підтримка в належному стані фонтанів, зелених насаджень, вирощування квітів тощо.

Міська влада та мешканці зацікавлені в привабливості свого міста – тут встановлені суворі норми будівництва в історичному центрі, ремонту та утеплення фасадів, заміну вікон, дверей в старовинних будівлях та інше.

Для німців неприпустима ситуація, коли в кабінеті керівника владної установи чи підприємства виконаний ремон, а в інших приміщеннях – ні. Так само нормальним серед чиновників є користування велосипедом, а не авто. Тут швидше будуть заповнені вело-парковки, аніж автомобільні. Інакша поведінка значно зменшує шанси перемогти на наступних виборах.

Тут постійна дискусія між органами місцевого самоврядування та центральною владою щодо розподілу повноважень, частину яких місцеве управління може виконувати, а деякими змушене поступитись. Дискутують і з приводу фінансування або співфінансування будівництва об’єктів, важливих для територіальної громади. Звичною практикою тут є і бюджети участі, котрі в нас тільки впроваджуються, та конкуренція між громадами щодо свого розвитку.

Як бачимо, в цілому, багато з того, що є в Німеччині, поступово з’являється і в українських органах місцевого самоврядування. Учасники навчальної поїздки поступово впроваджують отриманий досвід у своїх громадах, але це тільки початок роботи і попереду її ще дуже багато.