Попередні результати спостереження на перших місцевих виборах у громадах

vybory_25-710x434

18 грудня 2016 року голосування на перших місцевих виборах здебільшого відбулося із дотриманням вимог законодавства та у конкурентних умовах, повідомили представники Громадянської мережі ОПОРА в своїй заяві від 19 грудня.

В результатах спостереження відмічено, що порушення порушення у більшості громад не мали організованого та системного характеру. Однак, характерні проблеми, виявлені під час передвиборчої кампанії і в день голосування, вкотре вказують на нагальність підвищення правової культури виборців і професійності членів виборчих комісій. Відзначається також недостатня оперативність реагування на виборчі порушення з боку правоохоронних органів. Виправлені вказаних проблем має проводитися паралельно з комплексною реформою виборчого законодавства, адже подібні порушення виникають під час кожних виборів, незалежно від їх масштабу.

18 грудня 2016 року голосування на перших місцевих виборах відбувалося у 144 об’єднаних територіальних громадах у 22-х областях України. Виборці обирали 76 сільських голів, 46 селищних голів, 21 міського голову та депутатів відповідних рад, а також 1-го старосту.

Представники Мережі закликали всі місцеві організації партій та кандидатів, офіційних спостерігачів від суб’єктів та моніторингових організацій оприлюднити та надати правоохоронним органам, виборчим комісіям усю наявну інформацію про порушення законодавства на перших місцевих виборах 11 та 18 грудня 2016 р.  така системна робота та співпраця з наданням доказів та виявлення фактів порушень дозволить удосконалити виборчий процес та протидіяти зловживанням.

Активність виборців на перших місцевих виборах 18 грудня 2016 р. у різних територіальних громадах мала суттєві відмінності та залежала від інтенсивності агітаційної кампанії, політичної конкуренції на місцевому рівні та інших чинників.

Та, в той же час, виборці своєю активністю засвідчують належну зацікавленість у перших місцевих виборах у об’єднаних територіальних громадах, незважаючи на невисоку агітаційну активність кандидатів та відсутність значної уваги загальнонаціональних ЗМІ до перебігу локальних кампаній. Станом на момент закриття виборчих дільниць середня явка виборців склала 47,29%. Детальніше – в таблиці.

Область Явка 20:00
Вінницька 48,70%
Волинська 72,20%
Дніпропетровська 40,49%
Донецька 47,53%
Житомирська 50,81%
Закарпатська 79,23%
Запорізька 42,06%
Івано-Франківська 47,95%
Кіровоградська 49,55%
Луганська 30,90%
Львівська 51,53%
Миколаївська 34,34%
Одеська 63,79%
Полтавська 46,79%
Рівненська 54,31%
Сумська 51,36%
Тернопільська 59,30%
Херсонська 38,15%
Хмельницька 52,16%
Черкаська 47,97%
Чернівецька 42,34%
Чернігівська 48,20%

Активність виборців вказана без врахування об’єднаних даних по Барашівській сільській громаді (Житомирська область), Мостиській міській громаді таЖовтанецькій сільській громаді (Львівська область).

Найбільша явка на дільниці традиційно була зафіксована в західних областях. Так, рекордна явка зафіксована у територіальній громаді Закарпатської області (79,23%). На Чернігівщині найбільш активними виявилися жителі Іванівської сільської громади та Коропської селищної громади.

Основні висновки щодо спостереженням за підготовкою та перебігом виборчого процесу:

 • Мало місце використання адмінресурсу.
 • Непрозорість фінансування агітаційної активності та підзвітності витрат кандидатів.
 • Недотримання кандидатами та місцевими організаціями політичних партій правил ведення передвиборчої агітації (поширення друкованих матеріалів передвиборної агітації без вихідних даних, розміщення агітації у заборонених законом місцях тощо).
 • Понад 40% виборчих округів, утворених ТВК на перших місцевих виборах у об’єднаних територіальних громадах 11 та 18 грудня, перевищують максимально допустиме (15%) відхилення від середньої кількості виборців у окрузі, закріплене в Кодексі належної практики у виборчих справах Венеціанської комісії.
 • Порушення партіями порядку організації та проведення зборів з висунення кандидатів у частині завчасного інформування ТВК та журналістів про дату, час та місце проведення зборів.
 • Реєстрація кандидатів супроводжувалася значною кількістю виборчих спорів. Довготривалі судові оскарження призвели до порушення принципу рівності можливостей у веденні агітації різними кандидатами.
 • Низький рівень професійної підготовки делегованих політичними силами та кандидатами членів виборчих комісій, що негативно вплинуло на якість адміністрування виборів.
 • Мали місце повідомлення про підкуп виборців.
 • Низька інформаційна відкритість виборчих комісій.
 • Мали місце конфліктами (в тому числі судові спори) між прихильниками та противниками процесу об’єднання громад.
 • Неналежні умови приміщень та недостатнє матеріально-технічного забезпечення комісій.

Спостерігачі виявляли ті ж порушення, що й мали місце на попередніх волевиявленнях громадян. Вони стосувалися порушення процедури голосування, перешкоджання роботі спостерігачів, фальсифікації виборчих документів і присутності сторонніх осіб на дільницях. 136 інцидентів, які мали ознаки порушення закону, виявили спостерігачі ОПОРИ в день голосування. Було складено 22 акти, що задокументували факти зловживань та порушень, а також підготувлено 5 скарг. Найбільшу кількість порушень було виявлено в Житомирській, Дніпропетровській, Сумській і Запорізькій областях.

На Чернігівщині серед зафіксовані наступні порушення:

 • перебування в приміщенні декількох дільниць на Носівщині представників ЗМІ, що проводили екзит-пол. Після зауваження спостерігачів вони покинули приміщення.
 • поява зневажливого напису, що стосувався одного з кандидатів на посаду голови Корюківської ОТГ.
 • масовий підвіз виборців на дільниці
 • на Коропщині затримали осіб, що ніби-то займалися підкупом виборців, зараз уточненням інформації займаються правоохоронці.

Раніше ми повідомляли про результати спостереження за виборами 1 грудня.

Детальніше ознайомитися з результати спостереження можна за офіційному сайті ОПОРА.