Через децентралізацію до розвитку

img_3885«Треба діяти – час, коли ми могли нічого не робити, закінчився», — ділилися учасники семінару по питанням реформи децентралізації в Новгород-Сіверському.

Більше шістдесяти учасників заходу дізнавалися, навіщо проводити реформу та як житимемо після неї. Були тут голови сільських рад, працівники районної ради та райдержадміністрації, а також громадські активісти. Усі вони виступають ініціаторами реформи, а тому найбільше потребують роз’яснення її нюансів.

Запит на проведення такого освітнього заходу зробила районна влада, відгукнувся та організував його благодійний фонд «Майбутнє Чернігівщини». «Мета нашого семінару – розглянути всі плюси і мінуси децентралізації, розвінчати стереотипи, і, головне, показати, як почати економічно розвиватися», — зазначив відомий в Україні експерт Інституту Політичної Освіти Олександр Солонтай, котрий провів семінар на запрошення благодійного фонду.

img_3965

Що люди отримають від реформи?

Якщо коротко, то можливості для розвитку громади. Якщо говорити більш детально, то децентралізація створює основу для того, щоб люди керували своєю громадою та могли власними ресурсами підвищити рівень життя мешканців конкретної території.

Зараз в селах не вистачає робочих місць, шкіл, дитячих садків, медичних закладів, хороших доріг, громадського транспорту. Список можна продовжити. Суть реформи в тому, що завдяки їй всі ці проблеми можна вирішити швидко та без зайвої бюрократії.

«Вся реальна влада і фінанси будуть на місцях, а на державному рівні будуть тільки ті функції, які громади самі виконати не можуть: військо, безпека, дипломатія і т.д., — наголосив Олександр Солонтай. — На місцях люди робитимуть те, що зможуть самі, а зможуть вони набагато більше, ніж зараз. Та для цього необхідне відповідне фінансування, яке можна отримати, утворивши об’єднану територіальну громаду».

seminar

Де брати гроші?

Зараз в Україні функціонує централізована модель фінансів: податки збираються на місцях та передаються наверх. При цьому тільки чверть цих зборів лишається в користуванні місцевих рад.

Після реформи об’єднані громади збільшать свій бюджет більше, ніж вдвічі – до нього зараховуватимуть 60% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), а на додачу до цього держава виділяє субвенції на освіту та медицину. Таке фінансове підґрунтя дозволяє вирішити проблеми громади, на котрі раніше грошей не вистачало.

Та якщо влада і гроші в руках людей, то відповідальність теж несуть вони. Громади стають активними учасниками економічного життя і від ініціативності жителів, їх готовності співпрацювати залежатиме економічне зростання територій. Члени громади повністю відповідальні за повноцінне використання отриманих ресурсів.  «Децентралізація дає можливості. Громади, котрі захочуть ними скористатися, підуть вперед», — підкреслює експерт.

Навіщо об’єднуватися?

Маленькі села значних фінансових та кадрових ресурсів не мають. Щоб вийти на достатній бюджетний рівень, їх треба об’єднати. Це передбачає закон «Про добровільне об’єднання територіальних громад», що є лише одним з аспектів реформи децентралізації. Це механізм, створений спеціально для сільських громад.

Звичайно, децентралізація стосується не тільки сільської місцевості. Реформа так само відбувається в Чернігові, Сумах чи Києві. Але в містах цей процес проходить швидше. Тут не треба формувати спроможні громади, бо населення та ресурсів достатньо. Об’єднуватися є сенс невеликим громадам, котрі хочуть жити краще та нарешті вирішити проблеми, які кожна окремо подолати не може. Об’єднавши свої можливості, громада стає спроможною розвиватися.

img_3979

Новгород-Сіверська об’єднана територіальна громада

Новгород-Сіверський недавно став містом обласного значення. На даний момент, за законодавством, він не може об’єднатися з навколишніми громадами. Але більшість жителів району, що зібралися на семінарі, вбачають можливість створення Новгород-Сіверської об’єднаної територіальної громади тільки з центром в місті. Олександр Солонтай навів два шляхи виходу з цієї ситуації: еволюційний та революційний.

Революційний шлях передбачає подання відповідного законопроекту до Верховної ради України та активного його лобіювання. Еволюційний же полягає в створенні навколо міста громади з центром в іншому населеному пункті та подальшій співпраці двох громад, а потім, при зміні законодавства, — об’єднанні з містом.

Вибір держава лишає за громадою. Тим більше, що об’єднання повністю добровільне, а кінцевої дати для цієї процедури наразі не передбачено.

Перед вибором лишаються й голови сільських рад Новгород-Сіверського району. Однак, питань і сумнівів після цього освітнього семінару стало значно менше, а впевненість в можливості розвитку Сіверського краю та бажання діяти зросли.

karcan-oleksij

Олексій Карцан, Грем’яцькій сільський голова, учасник семінару

— Про децентралізацію інформації ми маємо небагато. А на цьому семінарі поспілкувалися зі спеціалістом, котрий прояснив для нас проблемні питання. Тепер треба діяти – час, коли ми могли нічого не робити, закінчився.  

akulenko-lyubov

Акуленко Любов, голова Команської сільської ради, учасниця семінару

— Такі семінари проводити дуже важливо. Завдяки фонду ми мали змогу послухати експерта в питаннях децентралізації Олександра Солонтая. Лектор знає свою справу і це відчувається.  Законодавча база швидко міняється – є моменти, про які ми навіть не чули. А тут отримали змогу вияснити юридичну сторону питання.

plotnikov-pavlo

Плотніков Павло, голова правління громадської спілки «Новгород-Сіверська асоціація підприємців», учасник семінару

— Ми можемо на місцях умовно «ламати списи», дискутуючи в цьому питанні, але спілкування з людиною-фахівцем дає можливість перейти до конструктивної розмови. Особисто мною на семінарі позитивно сприймається відсутність заборонених тем чи думок, тут немає одновекторності чи нав’язування чиєїсь точки зору.

razumejko-nataliya

Разумейко Наталія, керівник апарату Новгород-Сіверської райдержадміністрації, учасниця семінару

Питаннями об’єднання громад я займаюся відповідно до своїх повноважень. Про Олександра Солонтая чула від своїх колег вже давно. І от, нарешті, мала змогу його послухати. Все було розказано дуже доступною і зрозумілою мовою. На всі наші питання ми отримали відповіді. Я дуже вдячна лектору та організаторам благодійному фонду «Майбутнє Чернігівщини» за такий захід.

Представники благодійного фонду «Майбутнє Чернігівщини» впевнені, що завдяки подібним освітнім семінарам та прагненню людей до реалізації нових можливостей, поліпшення соціально-економічного становища сіл і міст Чернігівщини стає реальністю. Разом ми творимо своє майбутнє!

Залиште коментар