Як у Коропі на форумі «Майбутнє Коропщини» вчилися писати гранти

На громадському форумі «Майбутнє Коропщини», який проходив у райцентрі 3 вересня за сприяння благодійного фонду «Майбутнє Чернігівщини» громадським активістам провели майстер-клас з написання грантових пропозицій.  Кращі українські експерти Лілія Атнажева і Віталій Загайний ділилися своїм досвідом  у написанні проектів.

c86j6719

Грантодавці вже ходять Коропщиною.

Відсутність фінансування державних програм і складна економічна ситуація в країні змусила коропчан, «затягнувши пояси», жити у жорстокій економії бюджетних коштів. Ось чому сьогодні громада мусить шукати небюджетне фінансування для вирішення своїх проблем. Коропчани вже отримували гранти, наприклад, на освітлення вулиць,  ремонт районного центру дитячої творчості тощо. Сьогодні  гранти знову стають актуальними, розповідає голова районної ради Михайло Мазуренко. Але зізнається, що фахівці з написання грантів у районі відсутні.

01 1 2 03 3

 

Шалений успіх форуму «Майбутнє  Коропщини» серед місцевих громадських активістів.

 Дізнавшись, що у райцентрі проходитиме освітній форум «Майбутнє Коропщини», місцеві активісти вирішили стати тими фахівцями, які писатимуть грантові пропозиції і залучатимуть донорські кошти у свою громаду.  У громадському форумі взяли участь близько 60 учасників – це сільські голови, працівники освіти, культури, медицини і просто активні жителі району, які вболівають за долю свого краю.

З початком форуму учасників привітав голова наглядової ради благодійного фонду «Майбутнє Чернігівщини», депутат обласної ради  Ігор Базалінський, член наглядової ради фонду, депутат обласної ради  Андрій Прокопенко, Коропський селищний голова Віктор Журавель, голова районної ради Михайло Мазуренко. Вони побажали учасникам плідної роботи і результативного тренінгового дня.

Як писати в грантову заявку, щоб її помітив донор?

«Грант – це подарунок. Щоб отримати подарунок, треба сподобатися. Якщо сподобаєтеся, то вам його дадуть», — слова відомого в Україні експерта з написання грантів Олександра Солонтая.  Що написати у проектній заявці, щоб на неї звернув увагу донор і захотів її профінансувати?

Грамотно написані грантові проекти донори обов’язково підтримають, зазначають експерти. Протягом дня з коропчанами працювали кращі українські фахівці у сфері написання грантових пропозицій – Віталій Загайний, голова Центру громадянських ініціатив, та  Лілія Атнажева з Інституту Політичної Освіти. Вони мають величезний досвід написання грантів і охоче ним ділилися з учасниками форуму.

Окрім ознайомлення з термінами «грант», «проект» і «проектна діяльність», експерти розповіли учасникам про секрети успішного грантового проекту. Віталій Загайний і Лілія Атнажева ретельно розбирали з коропчанами кожний етап написання грантової заявки – починаючи з проблеми, мети і завдання, закінчуючи бюджетом. Ось для прикладу, експерти гостро критикували неграмотні проекти, які у своїй практиці їм доводиться зустрічати:

««Подумали про одне, сказали про інше, написали третє, а той, хто почитає це, має сам здогадатися, що ви мали на увазі. Якщо не здогадається, то ви подумаєте, він негідник…Знайте, що ви написали у своїй грантовій пропозиції, так вас і зрозуміє грантодавець. Тому необхідно чітко формулювати проблему», зазначає Віталій Загайний.

Надзвичайно цікавою була друга частина форуму – практична. Громадські активісти, розділившись на групи, тренувалися писати проектні заявки. Кожна група, яка складалася з 5-6 учасників,  обрала собі проблему і писала грантову  заявку до донорських організацій. Обговорення у групах було дуже емоційне,  проте, як відомо, у суперечці розумних людей народжується істина: коропчани презентували сім проектів, які вже можуть претендувати на підтримку фінансових донорів, зазначила експерт Інституту Політичної Освіти Лілія Атнажева. «Вони написали сім  конкретних проектів. Я їм раджу забрати ці шість проектів додому і перетворити їх у реальні проекті заявки. Головне, не зупинятися. Я бачу, що у них усе вийде»,зазначила  Лілія Атнажева.

7 1 2 4 5 c86j6891 c86j6892 c86j6899 c86j6916 c86j6926 c86j6931 c86j6941 c86j6964 c86j6975

Учасники форуму теж поділилися  своїми враженнями:

«Мені сподобався спосіб проведення форуму: до обіду ми отримали знання, як писати ці грантові проекти, а після обіду нас розділили на шість груп і дали нам змогу застосувати знання на практиці. Гранти нам необхідні, і я вдячний організаторам, що вчать нас », — каже Понорницький селищний голова Петро Василець.

«Я давно хотіла навчитися писати проектні заявки. Знаєте для чого? Я часто буваю у Львові і дуже заздрю львів’янам, що вони такі активні і використовують кожну можливість покращити життя свого міста. Але ми, коропчани, дуже амбітні. Ми теж станемо красивим містом, вулицями якого будуть ходити натовпи туристів. Сьогодні на форумі нас навчили, як це можна зробити. Звісно, за допомого грантів», — не приховує радості учасниця Світлана Карацюба, директор приватної агрофірми «Тарасівка».

Для чого Коропщині гранти?

 У своїх проектах, які на форумі написали коропчани, вони підняли ряд проблем району, зокрема, відсутність місця для дозвілля дітей, підлітків і молоді,  безпека руху дітей дошкільного та шкільного віку на дорогах Коропа,  неналежне вуличне освітлення Вільненської громади, необхідність впровадження енергозберігаючих технологій у Вербівському ФАПі, відсутність у райцентрі логопедичного кабінету для діток, які мають вади мови, відсутність туристичного маршруту до села Билка.

Селищний голова Коропа  Віктор Журавель на відкритті форуму озвучив ще одну проблему – коропський край в очікуванні екологічного апокаліпсису: якщо найближчим часом у селищі не реконструюють застарілі очисні споруди, вони вийдуть з ладу і лихо від цього відчує не лише Коропщина, а й уся Чернігівщина, і, навіть, Україна. Каналізаційні стоки можуть потрапити у найбільші водойми – Десну і Дніпро. За словами очільника селища, вже є готовий проект реконструкції, а от грошей на його реалізацію – нема. Між іншим, це 8 мільйонів гривень.

Вся надія на  грантодавців:  вітчизняні і міжнародні організації готові просто так без повернення давати гроші громадам на вирішення конкретних проблем. А тому якщо Короп напише грантову пропозицію і відправить її донору, є шанси завадити екологічному лиху.

«Хоч це дуже дороговартісний проект, його можна реалізувати за допомогою грантодавців. Я раджу писати проект поетапно і реалізовувати його теж етапами, а не весь одразу.  Писати треба до різних фордів, різним грантодавцям.  Ось тоді ці 8 мільйонів гривень  буде легше знайти», — радить експерт Лілія Атнажева.

Грантові проекти в умовах децентралізації.

Коропщина, як і вся Україна, переживає реформу з децентралізації.
За перспективним планом тут буде дві об’єднані громади – одна з центром у Коропі, інша – у Понорниці.  І якраз гранти – це чудова можливість залучати кошти європейських фондів на розвиток об’єднаних територіальних громад.

032

«Об’єднавшись, територіальні громади муситимуть самі себе утримувати. Їм схочеться мати і утеплену школу, і відремонтований дитячий садок, будинок культури, ФАП, і гарні дороги тощо. Але як це зробити? Благодійний фонд «Майбутнє Чернігівщини» сьогодні допомагає громадським активістам навчитися залучати фінанси тих, хто їх не шкодує для нашої України. Нас дуже радує, що у форумі взяло участь дуже багато активних коропчан. Це говорить про те, що люди вболівають за майбутнє своєї громади. Ми теж із нетерпінням чекатимемо результатів форуму – виграних грантів і реалізованих проектів», – зазначив голова наглядової ради благодійного фонду «Майбутнє Чернігівщини» Ігор Базалінський.

 

Ініціативи благодійного фонду «Майбутнє Чернігівщини» на цьому не завершуються. Як зазначає Ігор Базалінський, вже незабаром оголосить конкурс для реалізації грантових проектів, які під час форумів пишуть громадські активісти. Про конкурс повідомлять найближчим часом у засобах масової інформації.

 

 

                                                                                                                                   Автор:  Соломія  Гончар

Залиште коментар